Konkurss "Kingitus tulevikku. Ajakapsel 2010" tõmbab joone alla


Täname osalejaid, tänu kellele jäävad aastat 2010 meenutama kaheksa asja:1) Shreki joogitops (Katariina Kurina, Tartu)

"2010.a. jõudis kinodesse 4. Shreki film "Nüüd ja igavesi". Käisime seda perega vaatamas Tartus Cinamoni kinos. Seal saab mõnikord jooki osta filmiteemalise topsiga. Mänguasjad topsil on erinevad, lisaks Shrekile on meie peres ka kass ja eesel. Oleme  nõus ühe (või ka mitu) topsi muuseumile loovutama. Muuseumi näitusel pakuks selline tops äratundmisrõõmu külastajatele igast maailma otsast. Sobib näidata mänguasjade, jooginõude, filmi, reklaami jm teemadega haakuvatel näitustel."
2) Peremärk (Ilmar Nopri, Viljandi)

"Ühelt poolt eristumine, teisalt ühtsuse näitamine on olnud inimestele omane ilmselt algusest saadik. Üheks võimaluseks on olnud mitmesuguste eripäraste märkide loomine. Esimesena tulevad meelde peremärgid, vapid, exlibrised. Antud eseme ajalugu algabki poisieas loodud exlibrise motiivist, millest arengu tulemusena kujunes praeguse kujuga märk minu perele. Olles kujundina stiliseeritud suitseva korstnaga kodumaja päikese all, sisaldab pilt ühtlasi kõigi pereliikmete nimetähti ja perenime esitähte- I, M, A, S, N- ja võimalusena veel juurde interpreteerida. Miks just 2010 aasta ese? Sest seni oli märk realiseeritud joonistusena. Aga eelmise aasta lõpus sai vormistatud hõbeehtena kingituseks abikaasale hõbepulmadeks. Usun, et selle ehte väärtus tõuseb aastatega igas mõttes. Ühtsuse ja koosolemise märk, meie pere märk. Meie kõigi teiste seas."
3) Sangaste murrak (Aime Võrumaalt)

"Olen sangaste murraku austaja, aga /---/ kahjuks kipub sangaste murrak välja surema ja seda ei tohi,kuidas aidata?"

Kuula Sangaste murrakut:

Sangaste.mp3

(Miina Volmer, Keeni külast) ning vt ka näitust "Muuseum näitab keelt"


4) Raamat ja üks kroon

"Kuna oli lugemisaasta ja koos sellega ikka sünnib midagi uut,ärkab uuesti või saab selgemaks ja kõige tähtsam ,et meie rahvussümboolika uuesti au sees.Milline peaks olema see raamat,võib-olla peaks selle alles kujundama. Arvan et esemena kindlasti veel 1 EEK."

(Veronika Rae, Tallinnast)


5) Eestis: sajakroonine rahatäht; Maailmas: Islandi vulkaan

"Eestis:  Sajakroonise värv on Eestile kõige loomuomasem (taevas, meri, 1/3 rahvuslipust) Kujutatud kirjanik on Eesti ajaloos hindamatu tähtsusega
Oma välimusega, on (oli) "sott" kujunenud klisheeks (kasutati ohtralt reklaamides)
Oli üks enamkasutatud rahatähti

Maailmas:
peale sõdade, ei ole olnud ammu (iialgi) sündmust, mis oleks jätnud meie riigi kodanikud, sellistes kogustes ning nii kaugetele maadele lõksu, kui seda tegi Eyjafjallajökull seoses sellega tekitas ta ka üksjagu emotsioone, seda nii negatiivses, kui positiivses mõttes"

(Georgi, Tallinnast)


6) T-särk "Ma armastan koidulat"

"Iseloomustab Eesti rahva armastust oma raha vastu. Paljud sotsioloogilised uuringud näitasid, et eestlastel oli väga kahju oma rahast loobuda." 


(Evelin Poolamets, Tallinnast)


7) Järjehoidja

"2010. aasta oli lugemisaasta. Aastat võiks meenutada lugemisaasta logoga järjehoidja."

(Mirli Isak, Võrust)


8) Eurokalkulaator

"Plastkorpusega, potsatas iga eestlase postkasti. levitati aitamaks eestlasi harjuda 2011 saabuvate eurodega."

(Ingrid Nurmsalu, Tallinnast)