Viimased uudised

25 juuni 2013

ERMi tulevased näitused lähevad raudteeaedade juurde UITama

Selgusid Eesti Rahva Muuseumi korraldatud Oma Näituse konkursi publiku lemmik ja näitusekomisjoni poolt valitud võitja. 

14. aprillist 10. maini toimus Eesti Rahva Muuseumi Oma Näituse konkurss, mille raames ootasime näituseideid linnast, elust linnakeskkonnas või selle erinevatest tahkudest tänapäeva Eestis. Konkurss oli mõeldud neile, kes igapäevaselt muuseumitöö ega näituste tegemisega kokku ei puutu. Konkursile saabus 6 näituseideed, millest valiti välja kaks – üks võitja selgus avaliku hääletuse tulemusena ning teise valis välja muuseumi näitustekomisjon.

Publiku lemmikuks osutus näituseidee raudteeäärsetest aedadest Tartus. Väljapanekuga soovitakse tuua Tartu linnas ja selle läheduses asuv linnaelaniku aed raudtee äärest näitusesaali. Lisaks aedade vaatamisele ja märkamisele linnapildis on tegijate eesmärgiks avada intervjuude kaudu aedade omanike ja harijatega rohealade saamise ja loomise lugu. Eesmärk on tutvustada vaatajale üht erilist aiapidamise viisi keset raskemetalli- ja helireostust.

Näitustekomisjon valis välja näituseidee pealkirjaga UITlinn, mille põhiideeks on ühest küljest linna kui meie ümber laotuva avaliku ruumi idee avamine ja teisalt linnas elavate inimeste omavahelise suhtluse soodustamine. Näituse tegijate ideeks on luua näitus, mis võimaldaks külastajal linnaruumi ning selles aset leidvaid muutusi võimalikult ehedalt kogeda. Tartu noorte maastikuarhitektide ning maali- ja tänavakunstnike loodavate installatsioonidega soovitakse tekitada olukord, kus külastaja saaks enda ümber toimuvat värske pilguga vaadata ning seda mõtestada.

Raudteeäärsete aedade näitus avatakse Eesti Rahva Muuseumis sel sügisel ning näitus UITlinn 2014. aasta märtsis.

Oma Näituse konkurss on ERMi uues majas avatava osalussaali üks pilootprojekte. Osalussaal saab olema erinevatele kogukondadele, gruppidele ja eraisikutele avatud platvorm osaluseks ning kaasatuseks. Saali eesmärk on anda huvilistele võimalus ise näitusi luues kultuuriloomes kaasa rääkida ning oma ideid presenteerida.